wtorek, 19 marca 2013

Nie wierz w coaching, uwierz w siebie!


Odpowiedz sobie na 6 pytań:
1)      Co działa dobrze w Twoim życiu?
2)      Co nie działa?
3)      Czego brakuje?
4)      Jeżeli idziesz tą drogą to jaka będzie Twoja przyszłość?
5)      Co by zrobiło różnicę a czego nie ma teraz?
6)      Możliwości, które teraz stwarzasz dla siebie to…

www.herbsforhealthyliving.co.uk 
Czy „co nie działa” przeważa nad „co działa”? Czujesz, ze czegoś brakuje w Twoim życiu, rutyna Cię zabija, a wszyscy wokół odnoszą sukces? Nadszedł czas… abyś zainwestował w osobistego trenera coachingu, a on już znajdzie w Tobie prawdziwego lidera osobowości, pokaże jak się zachowywać, aby nie przyjmować pozycji zamkniętej, ale raczej otwartą. Pokaże jak układać ręce w czasie rozmowy, włosy, buty, garnitur tez pewnie dobierze. Zrobi z Ciebie prezesa na miarę tych czasów – bo przecież „on też zaczynał od zera”, „jest introwertykiem” i tak naprawdę „najchętniej zaszyłby się w domu”. Brzmi jak american dream? Na pewno, szczególnie jak masz jeszcze okazje widzieć to na żywo.

Miałyśmy możliwość uczestniczenia w zajęciach z coachingu jakiś czas temu.  
Pierwsza prowadząca poinformowała nas o tym, ze jesteśmy pokoleniem Y 

www.plutecki .net 
(Ameryki nie odkryła, ale dla niewtajemniczonych: inna nazwa „pokolenie Milenium”, „następna generacja” lub bardziej konkretnie „pokolenie klapek i iPodόw” – ta nazwa zdecydowanie podoba mi się najbardziej ;]), a co najważniejsze przekonywała nas o tym, ze mamy nowe mόzgi (po 1968 roku ludzie mają nowe mόzgi, a jest to spowodowane posiadaniem większej ilości neuronów – reasumując: nasze mόzgi są po prostu większe, niestety nie zawsze przekłada się to na wyższy iloraz inteligencji). Na naszych twarzach konsternacja. Ale dało się zauważyć, ze na samo hasło „nowe mózgi”, owe „nowe mózgi” zainteresowały się tematem i po raz kolejny utwierdziły się w przekonaniu, że są nadzwyczajni. Pani zachęcała nas do tego, aby żyć pytaniami: co jeszcze jest możliwe? Już wiem, że muszę powiedzieć tysiącom rzeczy NIE (to nie X Factor gdzie liczy się 3 razy TAK!!!;P) i przede wszystkim czas zacząć szukać równowagi pomiędzy MIEĆ a BYĆ – bo jest duża różnica między tym co chcę mieć, a kim chcę być!

www.opi-adrenaline2012.wikispaces.com 
Kolejna prowadząca wykład zadała studentom bardzo proste pytanie: „kim będziesz po studiach?”. Na co jeden rezolutny chłopaczek w stylu Dawida Podsiadło odpowiedział: „będę bezrobotnym”. Widać, ze żaden z niego lider osobowości, co najwyżej może o nim poczytać w książkach albo pismach coachingowych. Bo sukces „zaczyna się w umyśle”. Nie nauczysz kogoś myśleć o sobie jak o zwycięzcy. Już od podstawówki jesteśmy utwierdzani w przekonaniu, ze za bardzo to się nie warto odzywać.  Nauczyciel wie lepiej, my co najwyżej zabieramy mu cenny tlen. Do dziś pamiętam słowa wykładowcy, który na rozpoczęte przez mojego kolegę zdanie od słόw: „ja myślę..” Odpowiedział: „pan tu nie jest od myślenia”. Beton, beton i jeszcze raz beton. Jak mamy być kreatywni skoro blokuje się w nas to od samego dzieciństwa? Przecież to nie chodzi o to, żeby pozwalać dzieciom w szkołach na wszystko, ale żeby ich nie straszyć. Mój kolega tak stresował się zajęciami z języka włoskiego, ze w nocy przed ważnym testem z tego przedmiotu dostał palpitacji serca – skończyło się przyjazdem karetki. Zdecydowanie – polskie szkoły kształcą prawdziwych liderów osobowości!!!!

www.englishpintar2011.blogspot.com 
Ale wracając do wykładów z coachingu. Bezdyskusyjnym wygranym był pan w garniturze, który niestety mimo świetnie wyrzeźbionego ciała (tak mi się wydawało, chyba, ze po prostu miał dobrze skrojony garnitur) do pokolenia Y już nie należy (jak sam stwierdził jest „trochę starszy od nas”). 
Prowadzący zdecydowanie szukał kontaktu z publicznością. Reprezentował postawę otwartą – nigdy nie krzyżował rąk, mówił głośno i powoływał się na przykłady z własnego życia. Najlepszym przykładem tego, co się tam działo jest dialog jaki nawiązał z jedną ze studentek. Zapytał ją:
- Czego się boisz?
Ona na to:
- Boję się, że pojadę na Erasmusa i nie zaliczę egzaminów
Padło kolejne pytanie:
- Ale co się stanie jak ich nie zdasz?
Odpowiedź brzmiała:
- Stracę pieniądze
www.transformleaders.tv 
On na to:
- Ale co się stanie jak je stracisz?
Kolejną wymianę zdań można by opisać w następujący sposób:
- Co się stanie jak to się stanie?
- To się stanie jak to się stanie!
- Ale co się stanie jak to się stanie jak to się stanie?
- To się stanie jak to się stanie jak to się stanie…
Nie będę pisać dalej. Powinnam po prostu postawić w tym miejscu znak nieskończoności.
Jedyne co warto przywołać z tych zajęć to słowa kończące zarówno wykład jak i mój post: 
PAMIĘTAJ: NIE MUSISZ BYĆ PERFEKCYJNY, MASZ BYĆ NADZWYCZAJNY!

Justyna

5 komentarzy:

 1. Naprawdę to jest aż tak beznadziejne i bezużyteczne ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Chodzi o to, żeby nie podchodzić do tego śmiertelnie poważnie, ale spojrzeć na te rady raczej z przymrużeniem oka ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Coaching jest bardzo mocnym narzędziem pod warunkiem, że coach ma odpowiednie przygotowanie. Jak w każdej branży, tak samo w coachingowej, są osoby o nie odpowiednich kompetencjach lub źle rozumiejących istotę procesu. Coaching nie jest narzędziem dla wszystkich i nie należy go stosować w każdym obszarze życia. Z drugiej strony ocena dyscypliny po krótkim pokazie jest mało wiarygodna. To tak jakby oceniać człowieka po jego imieniu.

  Wchodząc w szczegóły. Po pierwsze coach nie musi mieć doświadczenia ani specjalistycznej wiedzy w dziedzinie, która jest przedmiotem coachingu. Na przykład coach nie musi posiadać wiedzy w dziedzinie marketingu, ażeby prowadzić coaching osoby starającej się dokonać zmiany w swoim życiu zawodowym, związanym z tą dziedziną. Posiadanie wiedzy specjalistycznej w danej dziedzinie może być pomocne, ale ponieważ coach w relacji z klientem nie pełni funkcji mentora, konsultanta czy doradcy, taka wiedza nie jest niezbędna. W sporcie – dobry trener, np. zespołu skoczków narciarskich, nie musi mieć na swoim koncie tytułu mistrza świata w tej dyscyplinie, aby osiągnąć ze swoim zespołem sukces, ale powinien być specjalistą w dyscyplinie, w której trenuje zawodników. Trener sportowy często jest zarówno coachem (w rozumieniu tego artykułu), mentorem, doradcą, a czasami też konsultantem. W obydwu przypadkach najistotniejsze będą kwalifikacje coacha, związane z kierowaniem procesami uczenia czy dokonywania zmian.

  Po drugie relację coacha z klientem można określić jako partnerską. Coach nie podchodzi do klienta z pozycji eksperta, autorytetu czy osoby uzdrawiającej. Coach i klient wspólnie ustalają cel, format i oczekiwane wyniki ich pracy. Klient nie zrzuca odpowiedzialności za powyższe na coacha ani też coach nie decyduje się na podjęcie pełnej odpowiedzialności za całość procesu. (wg. Międzynarodową Federacją Coachów ICF)

  Cechy charakterystyczne coachingu zgodnie z ICF, jako dyscypliny:
  1. jest dobrowolny;
  2. wyklucza jakąkolwiek dyrektywność np. ze strony coacha;
  3. pomaga ludziom uczyć się, a nie jest po to, by ich uczyć;
  4. jest zbudowany na bazie pytań;
  5. pobudza do myślenia;
  6. dokonuje się w atmosferze szacunku i pełnej akceptacji dla wartości klienta;
  7. prowadzi do świadomego dokonywania zmian;
  8. skupia się na osiąganiu celów.

  Zadawanie jednego pytania, w różnych formach, nie prowadzi do rozwiązania, zastanawiam się czy prowadzi w ogóle gdzieś? Czy to pytanie prowadziło do jakiś przemyśleń? Zainspirowało do działania?

  OdpowiedzUsuń
 4. Wyraziłyśmy tu po prostu nasze subiektywne zdanie. Ile ludzi tyle opinii. Jedni mogą się zgadzać z zasadami coachingu, inni niekoniecznie. Miałyśmy okazję być na wykładach z coachingu prowadzonych przez różne osoby, więc nie ograniczyłyśmy się do wydania opinii tylko na podstawie jednego przykładu ;) Zgadzam się z tym, że coaching nie jest dla wszystkich, chyba każdy coach zdaje sobie z tego sprawę. Niektórym pomaga, innym nie. Tak jak w życiu - jedno lekarstwo nie jest dobre dla wszystkich!

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapraszamy do nas na bloga. Może w ten sposób zmienicie zdanie o coachingu ;-) http://coaching4smart.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń